Avstrijska Gospodarska zbornica objavila drugo izdajo smernic za uporabo umetne inteligence v MSP

 

Kühnel (GZ Avstrije): Praktična podpora za enostaven vstop v svet umetne inteligence


Uporaba umetne inteligence v podjetjih ponuja izjemen gospodarski potencial za avstrijska podjetja. V naslednjih desetih letih bi lahko umetna inteligenca povečala avstrijski BDP za kar 40 milijard evrov. Gospodarska zbornica Avstrije podjetjem nudi podporo pri odkrivanju tega potenciala in jim pomaga, da postanejo pripravljena za uporabo te ključne tehnologije. S tem se dolgoročno krepi uspešnost podjetij in gospodarska moč Avstrije kot poslovne lokacije.


 © TripleP Studio | stock.adobe.com

Vesel podatek v tem kontekstu je, da se je uporaba umetne inteligence v podjetjih skoraj podvojila – z 10,8 odstotka v letu 2023 na 20,3 odstotka v letu 2024. »Posodobljena različica 'Smernic za umetno inteligenco v MSP' predstavlja praktično podporo podjetjem, zlasti malim in srednjim, saj jim lahko to področje v njihovem poslovnem okolju prinese finančne prihranke. Smernice omogočajo enostaven vstop v tematiko umetne inteligence, pomagajo pri prepoznavanju potencialnih priložnosti in ponujajo dragocene napotke za pozitiven in odgovoren pristop k tehnološkemu napredku,« je povedala Mariana Kühnel, namestnica generalnega sekretarja Gospodarske zbornice Avstrije.

Smernice je mogoče tudi digitalno prilagoditi posameznemu podjetju in jih po želji opremiti z logotipom podjetja. Ta funkcionalnost je bila za drugo izdajo dodatno izboljšana. Vsebina zajema vse od uvoda v tematiko umetne inteligence, preko praktičnih primerov podjetij, ki umetno inteligenco že uporabljajo, pravnega okvira, ki ga je treba upoštevati, do vprašanja: »Kako lahko sami razvijemo in uvedemo umetno inteligenco v svoje poslovanje?« Poseben poudarek je tudi na informacijah, ki jih je pripravila Agencija za regulacijo radia in telekomunikacij (RTR) o Zakonu o umetni inteligenci (AI Act) Evropske unije.

»Novi priročnik podjetnice in podjetnike nagovarja tam, kjer trenutno stojijo na poti k umetni inteligenci – cilj je, da digitalizacija in umetna inteligenca čim prej dosežeta vsa področja gospodarstva,« še dodaja Kühnel in poudarja: »To je ključnega pomena, saj bolj kot je podjetje digitalizirano, večji so njegovi potenciali za rast prihodkov, zaposlenosti in produktivnosti. Tako imenovani 'digitalni prvaki' beležijo do 23 % višjo rast prihodkov.«
 

Pripravljeni na digitalno sedanjost in prihodnost: široka ponudba informacij in storitev GZ Avstrije

Zanimiv prispevek na temo »Prihodnost dela«, v katerem raziskovalec z MIT Ben Armstrong pojasnjuje, kako lahko podjetja umetno inteligenco uporabljajo smiselno in trajnostno, je trenutno objavljen na blogu MARI€ mehr.wert.
 

Prihodnost dela: Kako lahko podjetja smiselno uporabljajo umetno inteligenco

Armstrong in drugi vrhunski raziskovalci z uglednega Massachusetts Institute of Technology (MIT) so na konferenci MIT Europe Conference 2025 (26. in 27. marec 2025) predstavili inovativne tehnologije, ideje in rešitve na temo »Prihodnost proizvodnje«: 

MIT Europe Conference 2025: Ameriški raziskovalci predstavili rezultate na temo prihodnosti proizvodnje – WKO

V znamenju digitalne preobrazbe bo tudi EDAY25 Gospodarske zbornice Avstrije, ki bo potekal 8. maja 2025 pod geslom »Digitalizacija sreča trajnost – priložnosti za vaše podjetje«.

Na digitalni izobraževalni platformi wise up, ki jo upravljajo gospodarske zbornice Avstrije, ponuja kanal »Umetna inteligenca« dragocen vpogled v različne možnosti uporabe umetne inteligence – naj gre za optimizacijo obveznih usposabljanj, razvoj novih kompetenc ali za to, kako umetna inteligenca omogoča učinkovitejše in dostopnejše učenje.


Pripravila:

Slovenska gospodarska zveza v Celovcu
e-naslov: office@sgz.at


 

Preberite tudi:

Storitve slovenskih poslovnih klubov v tujini